Aktualności

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

Każdego roku staramy się, aby program był jak najbardziej różnorodny tematycznie i gatunkowo. W repertuarze znajdą się najnowsze polskie produkcje, nagradzane zarówno na polskich, jak i międzynarodowych festiwalach. Na tegorocznej „Wiśle” będziemy mieli możliwość zaprezentować dramat, romantyczny Tomasza Habowskiego „Piosenki o miłości”. Osadzona we współczesnej Warszawie, słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości. W repertuarze nie zabraknie także komedii. Konfrontację dwóch światów podczas wesela zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W rolę teściów wcielili się świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz. Niemniej wartą uwagi propozycją jest nagrodzony na Festiwalu w Gdyni filmu „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego. Komunistyczny reżim próbuje obarczyć winą pracowników pogotowia za śmierć Grzegorza Przemyka, który umarł na skutek pobicia przez funkcjonariuszy milicji.

Film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej przedstawia grupę teatralną tworzoną przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, którzy pracują nad nową sztuką – adaptacją „Greka Zorby”.

Oprócz filmów fabularnych w repertuarze znajdzie się także dokument : „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. Ze swojego balkonu reżyser przygląda się ludziom. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego nurtu czy stylu. Z tej okazji chcemy Państwu pokazać jeden z najlepszych filmów jego autorstwa pt. „Pociąg”. To współczesny melodramat z elementami kryminału, nie pozbawiony odniesień do „polskiej szkoły filmowej”, ale nakręcony bez patosu i zbędnej dramatyzacji.

W repertuarze znajdzie się również blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej www.festiwalwisla.pl, a także do śledzenia naszego profilu na FB (Polish Film Festival "Vistula"/ Festiwal "Wisła") oraz na Instagramie (vistula_festival), gdzie relacjonujemy na bieżąco wszystkie nasze wydarzenia. Do zobaczenia w kinach!

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

Project Manager

Anastazja Moshkovska
festiwal@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18