• filmy konkursowe Filmy konkursowe 9. Festiwalu „Wisła” w Moskwie. - wiecej...
  • jury Jurorzy Festiwalu Wisła, więcej...
Nagroda Biały Słoń
Na uroczystym zamknięciu Festiwalu będzie wręczona Specjalna Nagroda „Słoń” – dla najlepszego polskiego filmu. Fundatorem nagrody jest jedna z najbardziej renomowanych organizacji kinematograficznych Rosji – Izba Filmoznawców i Krytyków Filmowych. Konkurs będzie przeprowadzony wśród 15 filmów. Dodatkowo wręczony zostanie dyplom z uzasadnieniem, dlaczego właśnie ten film został uhonorowany nagrodą.
Izba Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji liczy 150 członków, wśród których są wiodący krytycy filmowi, dziennikarze, prowadzący programy telewizyjne o kinie. Wchodzi w skład Stowarzyszenia Filmowców Rosji. Kierownictwo izby składa się z prezesa, wiceprezesa, sekretarza i zarządu. Izba organizuje dyskusje filmowe, zajmuje się oceną projektów związanych z kinem, przyznaje nagrody na największych festiwalach filmowych i co roku organizuje uroczystą ceremonię wręczenia Narodowej Nagrody Krytyków i Prasy Filmowej „Biały Słoń” w 15 kategoriach.

NAGRODA „SŁOŃ”
Festiwalową Nagrodę Izby „Słoń” przyznają albo wszyscy jej członkowie, albo specjalne jury, mianowane przez zarząd izby. Do nagrody w postaci statuetki dołączany jest dyplom z wyjaśnieniem, jakie cechy filmu zostały docenione przez jurorów. Obecnie „Słoń” jest wręczany na: Moskiewskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Krajów Muzułmańskich „Złoty Minbar”, Festiwalu Krajów Bałtyckich i WNP w Anapie, Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych „Duch ognia” w Hanty-Mansyjsku, Otwartym Festiwalu Rosyjskim „Kinotawr” w Soczi, Festiwalu Kina Rosyjskiego „Okno do Europy” w Wyborgu, Festiwalu Kina Dokumentalnego „Rosja” w Jekaterenburgu, Festiwalu Kina Animowanego w Suzdalu i innych dużych festiwalach filmowych odbywających się na terytorium Rosji.