Aktualności

7. FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” W TADŻYKISTANIE

8 listopada Festiwal Filmów Polskich „Wisła” już po raz siódmy zagości w Duszanbe. Miłośnicy kina będą mieli okazję zobaczyć głośne polskie tytuły na bezpłatnych pokazach w kinie „Tadżykfilm” przy ul. Behzod 25.
Program „Wisły” połączy najlepsze rodzime produkcje ostatnich lat, które zdążyły już podbić serca widzów zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach. Na otwarciu festiwalu zaprezentujemy „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, spektakularny dramat przedstawiający historię polskich pilotów - asów przestworzy, inspirowany bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Komedia „Juliusz” opowiada historię o skromnym nauczycielu plastyki, którego głównym utrapieniem jest jego ojciec, który pomimo dwóch zawałów serca nie zamierza zmieniać stylu życia. Wydaje się, że jedynym wybawieniem jest przypadkowo spotkana lekarz weterynarii Dorota, która może pomóc Juliuszowi poradzić sobie z jego ojcem. Jednak z czasem okazuje się, że to dopiero początek problemów.
Miłośnikom filmów dokumentalnych pokażemy „Wieś pływających krów” - historię trzech młodych berlińczyków, którzy przyjechali na letnie wakacje do podlaskiej wsi na wschodzie Polski. W oczach tutejszych mieszkańców, goście z Berlina zdają się być bardziej egzotyczni niż znani im bohaterowie kina i telewizji. Czy możliwy jest dialog współczesnych hipisów i rolników z Podlasia, pomimo bariery komunikacyjnej i otchłani kulturowej?
„Jak pies z kotem” - ostatni film Janusza Kondratiuka, słodko-gorzka opowieść o relacjach nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.
Na festiwalu znalazło się miejsce także dla prac studenckich. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością trzech studentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – ich filmy krótkometrażowe to „Ostatni klient”, „Też coś dla ciebie mam” i „Elizabeth”.
„Wieża. Jasny dzień” to obiecujący debiut Jagody Szelc. Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający komunię świętą Niny, przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja, młodsza siostra Muli, która zniknęła z ich życia 6 lat temu...
Festiwal zakończy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. Obraz przedstawiający realia powojennej Polski. Syn Hanny i Jakuba zostaje zastrzelony przez UB jesienią 1946 r. Rodzice postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w Kalwarii Pacławskiej, położonej 500 km od ich domu, a ich podróż staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy.

wisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18