UŁASKAWIENIE

Gatunek: dramat
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Scenariusz: Jan Jakub Kolski
Muzyka: Dariusz Górniok
Zdjęcia: Julian A. Ch. Kernbach, Jan Jakub Kolski (kamera 16 mm)
Montaż: Konrad Śniady
Producenci: Jan Jakub Kolski, Agnieszka Janowska, Paweł Kosuń, Aleksandra Michael
Produkcja: Wytwórnia Doświadczalna
Rok produkcji: 2018
Czas trwania: 100 min

Obsada: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz, Michał Malinowski, Michał Kowalski, Dobromir Dymiecki, Wojciech Mecwaldowski

Nagrody:
2019 12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie: III Nagroda za „pokazanie trudnych czasów poprzez głęboko osobistą historię”
2018 „Złote Lwy” w kategoriach: „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” (Grażyna Błęcka-Kolska), „Najlepsze kostiumy” (Monika Onoszko), „Najlepszy scenariusz” (Jan Jakub Kolski)

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka, Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK, Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

KADRY
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmu
kadry z filmuwisła

Dyrektor Festiwalu

Małgorzata Szlagowska-Skulska
malgorzata@ear.com.pl

PR Manager

Natalia Walka
natalia@ear.com.pl

Koordynator programowy

Roksana Pietruczanis
roksana@ear.com.pl

BIURO

+48 22 523 41 18